Chcielibyśmy poznać, kim jesteś?
Wybierz się na wycieczkę szkolną z LOOK!

BLOG

Zarówno moi znajomi angliści, jak i osoby biorące udział w kursach prowadzonych przeze mnie, wiedzą, że jestem wielką miłośniczką kursu „Life”. Prowadząc zajęcia, czuję się jakbyśmy z moimi dorosłymi uczniami wyruszali każdego dnia w nową podróż. Raz handlujemy na bazarze w Maroku, innym razem pomagamy chronić przyrodę u stóp Mount Everestu, a jeszcze innym lecimy rakietą na Marsa. LOOK jest podobnym kursem. Otwierając ten podręcznik, wyruszamy razem z naszymi – tym razem mniejszymi – podopiecznymi na wycieczkę szkolną. Co będziemy robić? Oto nasz plan!

Będziemy czytać

Muszę przyznać, że przeglądając nowe podręczniki LOOK, zatrzymałam się na wielu tekstach z czystej ciekawości. Jestem przekonana, że tym bardziej będą one przedmiotem zainteresowania moich małych kursantów. W dziale „At work” nie znajdziecie tekstu o planie dnia pielęgniarki, lecz o mężczyźnie zajmującym się tworzeniem budowli z… klocków. Kiedy „na tapecie” będzie jedzenie, przeniesiecie się do Kinderkookkafe w Holandii, w której jedzenie przygotowują… dzieci. Innym razem przeczytacie o surykatkach i ich nietypowych zwyczajach. Który uczeń nie lubi tych słodkich stworzeń?

Po zapoznaniu się z tekstem kursanci nie tylko zakreślą poprawną odpowiedź czy odpowiedzą na pytania zamknięte. LOOK dba o to, by kursanci wypowiedzieli się na tematy poruszane w tekście i odnieśli się do doświadczeń ze swojego życia.

A dla tych, którym mało, autorzy LOOK oferują specjalne „readersy”, do których dołączono kolejne zadania.

Będziemy słuchać

Oczywiście w LOOK znajdziemy przeróżne zadania rozwijające sprawność słuchania, ale to nie wszystko. Dla grup, które nie lubią czytać tekstów na głos, przygotowano nagrania „czytanek”. Ponadto, każdy rozdział (unit) to nowa piosenka i zadania dotyczące wymowy! Na deser coś dla miłośników „przemycania” gramatyki – gramatyczne rymowanki.

Będziemy oglądać

Kursy z cyklu „National Geographic Learning” zawsze stawiają na autentyczne materiały. Dlatego nie może zabraknąć filmów. Tematyka to, jak na wycieczkę przystało, nowe zakątki świata, odwiedziny u mieszkańców innych regionów czy obserwacja dzikich zwierząt.

Oglądać będziemy również piękne fotografie, zarówno te, które towarzyszą tekstom, zadaniom i piosenkom, jak i te, które rozpoczynają nowe rozdziały. Pierwszą stronę każdego rozdziału wypełnia zawsze wielka kolorowa fotografia (będzie to koreańska rodzina na sankach, „uśmiechnięta” zebra w Afryce czy uczniowie celebrujący Holi w Indiach). Pod nią znajdziecie pytania, które dotyczą nie tylko tego, co znajduje się na obrazku, ale także doświadczeń i upodobań kursantów.

Będziemy się uczyć gramatyki…

…i nie będziemy nawet o tym wiedzieć! Bo jej część, jak już wyżej wspomniałam, będzie „przemycona” w gramatycznych rymowankach. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ LOOK serwuje nam różne typy zadań, z którymi w przyszłości nasi kursanci będą się mierzyć na egzaminach: łączenie, uzupełnianie luk, wybranie poprawnej odpowiedzi itd. W razie potrzeby będą mogli zajrzeć do ramki z regułami gramatycznymi.

 Będziemy pisać

Nasi uczniowie będą praktykowali pisanie, ale… to nie będzie „List do przyjaciela z Wielkiej Brytanii”. Owszem, czasem będą opisywali wydarzenie lub sytuację z przeszłości, ale LOOK przygotował również coś bardziej kreatywnego: quizy, scenariusze filmowe czy broszury informacyjne.

Będziemy się bawić

Najbardziej urzekło mnie jednak to, że nauczyciel nie musi poszukiwać sposobów na „wbicie do głowy” danych, np. zagadnień gramatycznych. LOOK podaje nam gotowe rozwiązania. Nasi uczniowie będą ćwiczyli je w rozmowie z podziałem na role, opowiadając o swoim dniu, rysując obrazki i zadając  pytania. Poza tym w książce znajdują się również gry planszowe, obrazki typu „znajdź różnicę”, quizy… Co prawda nie ma ich zbyt wielu, tak jak w przypadku Our World czy mojego ukochanego Impact, ale zadania kreatywne w dziale gramatycznym zdecydowanie to rekompensują. Raz na jakiś czas uczniowie będą wykonywać także projekty polegające na przykład na wykonaniu masek, przygotowaniu prezentacji w grupie czy projektowaniu malowideł jaskiniowych.

Ja piszę się na taką podróż już od kolejnego roku szkolnego. A wy?

 

 

Autor: Malwina Żyrek

Lektorka, metodyk i właścicielka szkoły The Bay Education w Bydgoszczy

Absolwentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zawsze stawia na praktyczną stronę nauczania w zabawnej i przyjemnej atmosferze. Naucza języka angielskiego na Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy oraz we własnej szkole The Bay Education, której nazwa powstała z miłości do Północnej Kalifornii, a pomysł z zamiłowania do języka angielskiego i spełniania marzeń. W końcu wiele z nich zaczyna się od lepszego angielskiego!