Chcielibyśmy poznać, kim jesteś?




Nowa waluta – NGL POUNDS – pomysły na aktywności warte miliony!

BLOG

Od dawna chciałam przygotować dla was coś, z czego będziecie mogli korzystać przez cały rok ze wszystkimi swoimi grupami wiekowymi. Czyż nie na tym polega idealny prezent pod choinkę? Dlatego stworzyliśmy naszą własną walutę! NGL Pounds to zestaw banknotów do druku, które ożywią Twoje zajęcia i wprowadzą dodatkowy aspekt językowy, gdzie wcześniej wiało nudą. 

 

Dlaczego powstały NGL Pounds? 

To jeden z najbardziej uniwersalnych i prostych w wykonaniu gadżetów! Można stosować je samodzielnie lub wykorzystać jako dodatkowy element ożywiający inne, dotychczas stosowane przez Ciebie gry. Pieniądze motywują do liczenia oraz pozwalają ćwiczyć “duże” liczby w bardzo naturalnych kontekstach (np. podczas zakupów świątecznych), wspierają też edukację finansową dzieci i młodzieży. A sam fakt, że jest to materiał dość trwały i uniwersalny sprawia, że będzie służył Ci długo i we wszystkich grupach wiekowych, podkreślając tym samym Twój związek z National Geographic Learning.

Jak wyglądają NGL Pounds i jak je przygotować? 

Nasze NGL-owe funty wyglądają podobnie do klasycznych banknotów, dodaliśmy jednak kilka elementów rozpoznawczych. Przede wszystkim wydawcą naszej waluty jest National Geographic Learning Bank. Na każdym awersie znajdują się dzikie zwierzęta wkomponowane w klasyczną ramkę, będącą naszym symbolem. Banknoty występują w nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 NGL Pounds. Dla Twojej wygody, nasze pieniężne dzikie bestie czekają na Ciebie w formacie PDF. Na każdej stronie znajdziesz aż 12 banknotów w jednym nominale. Całość pliku to 7 stron do jednostronnego druku. Wystarczy, że tak wydrukowane pieniądze zalaminujesz i wytniesz, a będą służyły Ci długi czas. Link do pobrania NGL Pounds znajdziesz na dole artykułu. 

 

TOP 3 Pomysłów na wykorzystanie NGL Pounds w klasie 

#1 Koło fortuny 

Ta aktywność sprawdzi się we wszystkich grupach wiekowych. Potrzebne będzie Ci koło fortuny (w formie fizycznej lub online), na którym znajdą się wartości pieniężne odpowiadające nominałom NGL Pounds. Przyda się także set zadań, pytań lub kart dostosowanych do poziomu Twoich uczniów.

Jak grać? Uczeń odpowiada na wylosowane pytanie, a następnie (jeśli jego odpowiedź była poprawna), kręci kołem. Otrzymuje równowartość wylosowanej kwoty w NGL Pounds. Na koniec gry wygrywa uczeń, któremu udało się zebrać najwięcej funciaków. Uwaga! Warto by w Twojej grze pojawiły się też dodatkowe pola na kole, takie jak “bankrut” czy “zamiana z innym uczestnikiem gry”! 

#2 The price is right 

Znakomita aktywność dla młodzieży i dorosłych, możliwa do adaptacji w świątecznym klimacie.

Przygotuj kilka typowych świątecznych przedmiotów, które kupujemy w grudniu np. lampki na choinkę, gwiazda betlejemska, ozdoby do pierniczków itp. Wręcz uczniom budżet na start i poproś, by spróbowali odgadnąć, ile mogą kosztować określone przedmioty (załóż odpowiedni margines błędu). Nie zapomnij także podać uczniom frazy, które wesprą ich językowo w spekulacjach dotyczących cen, możecie wspólnie wypisać je na tablicy przed rozpoczęciem gry. Gdzie jest cały fun? Jeśli uczeń trafi w zakres cenowy danego przedmiotu, National Geographic Learning Bank podwaja jego wartość, która trafia do ucznia. Natomiast uczniowie, którzy się pomylili, oddają równowartość przedmiotu do banku. Komu uda się nie roztrwonić swoich pieniędzy zbyt szybko?  

#3 Sentence maker 

Gramatyka i pieniądze mogą stanowić wspaniałą parę! Przygotuj więc swoje banknoty, a na ich rewersie przyklej kawałki taśmy malarskiej. Na każdym kawałku napisz jeden wyraz. Wszystkie wyrazy na banknotach powinny umożliwiać tworzenie zdań w określonej strukturze. Warto zastosować colour-coding, by ułatwić uczniom poszukiwanie potrzebnych elementów (np. rzeczowniki na niebiesko, przymiotniki na zielono, przyimki na fioletowo itd.). Czas na grę! Rozsyp na stole lub podłodze sentence maker, ale tak, by uczniowie nie zobaczyli, co kryje się pod spodem. Poproś o zbudowanie zdań w określonej strukturze. Następnie wspólnie je odczytajcie, poprawcie ewentualne błędy i… poproś o odwrócenie karteczek. Uczniowie zdziwieni odkryciem, że z drugiej strony są banknoty? Świetnie, o to chodziło! Wspólnie podliczcie kwotę “zarobku”, zapiszcie wyniki na tablicy i układajcie zdania ponownie.  

Co zrobić z “zarobionymi” NGL Pounds? 

Za Tobą już aktywność z zarabianiem pieniędzy, NGL Pounds dumnie spoczywają w rękach uczniów i pada pytanie “I co teraz z tymi pieniędzmi?”. No właśnie, co? Możesz po prostu je zebrać i wyjaśnić, że był to wyłącznie rekwizyt do danej aktywności. Możesz też zapisać pieniądze na wirtualnych kontach uczniów i wykorzystać saldo w innej grze na kolejnej lekcji. Moim ulubionym sposobem jest natomiast improwizowana aktywność kupowania, doskonale sprawdza się, jeśli na tej samej lekcji tworzymy np. projekt plastyczny. Uczniowie mogą wówczas kupić sobie potrzebne akcesoria — nożyczki, naklejki, papier, kredki, mazaki, ołówki… Wszystko ma swoją cenę! A dodatkowy aspekt językowy w postaci sklepowych scenek to bonus, o którym nie muszą wiedzieć. 

Nie mam wątpliwości, że NGL Pouds na stałe zagoszczą w Twojej torbie z materiałami. Ich wszechstronność i uniwersalność jest zdumiewająca, a warstwa graficzna zachwyca przy każdym kontakcie. Śmiało, korzystaj i myśl o nas ciepło za każdym razem, gdy rozbijesz bank! 

Pobierz swoje NGL Pounds TUTAJ

A pozostałe 7 pomysłów na wykorzystanie NGL Pounds w codziennej pracy lektora znajdziesz w nagraniu poniżej. Złap je wszystkie i wybierz swój ulubiony. A jeśli użyjesz NGL Pounds podczas swoich zajęć, koniecznie zrób zdjęcie, wrzuć na media społecznościowe i oznacz nas! Wyślemy Ci serducho!