Chcielibyśmy poznać, kim jesteś?




Jak zarządzać szkołą językową i nie zwariować?

BLOG

Pamiętaj, że Twoja szkoła językowa jest postrzegana zupełnie inaczej z perspektywy Twojej, twoich lektorów i Twoich klientów i każda ze stron ma swoje spostrzeżenia i wyobrażenia na temat tego, jaka szkoła językowa być i co dawać każdej ze stron. Zatrzymaj się, zastanów i najlepiej zapisz i dokończ metaforę:

Moja szkoła językowa jest jak …

Przyjrzyj się temu. Zapisz swoją pierwszą myśl, która jest spójna z tym co czujesz tu i teraz. Do tego ćwiczenia możesz wracać cyklicznie i w ten sposób sprawdzać, czy jesteś we właściwym miejscu i takim, jakie chciałeś/chciałaś stworzyć. Razem ze zmianami zachodzącymi w Tobie ta metafora będzie się zmieniać.

 

 

 Twoje „dlaczego’?

W chwilach zwątpienia, trudności przypomnij sobie, po co otwierałeś/otwierałaś biznes. Możesz nawet zamknąć oczy i przywołać moment, sytuację, okoliczności, jakie towarzyszyły Ci w momencie podejmowania decyzji o pójściu „na swoje”. Jeśli czujesz, że od tamtego momentu ta wizja mocno się rozmyła i poszła w zupełnie innym kierunku niż sobie początkowo założyłeś/założyłaś to zrób sobie przystanek „stop” i przyjrzyj się, bez oceny, co było tego przyczyną. Wypisz wszystkie czynniki, które mogły do tego doprowadzić.

 

Wartości

Czy aby na pewno wiesz jakimi wartościami kierujesz się w swoim życiu i w biznesie? Jeśli masz tego pełną świadomość to gratuluję. Jeśli jednak należysz do grupy osób, które praktycznie nie zastanawiały się nad tym głębiej, to zrób to jak najszybciej.

Jak będziesz dokładnie wiedzieć jaką wartość jako właściciel chcesz dawać światu, to będzie Ci dużo łatwiej znaleźć odpowiednie osoby do swojego zespołu i dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji. Bo to właśnie wspólne wartości są tym, co pozwala przetrwać trudniejsze momenty i napędza rozwój szkoły językowej.

Jeśli decydujesz się na zatrudnienie nowego lektora koniecznie sprawdź, czy macie te same wartości, zapytaj na rozmowie rekrutacyjnej co jest dla niego ważne i poczuj, czy to jest człowiek, który wniesie coś dobrego dla szkoły. Jeśli wartości będą spójne to wasza współpraca będzie przebiegać dużo lepiej niż w przypadku osób, którym zależy na czymś zupełnie innym niż Tobie.

 

Intuicja

Głęboko wierzę, że słuchając swojej intuicji doskonale czujesz co jest dla Ciebie najważniejsze, najlepsze i jaką decyzję podjąć dotyczącą Twojego życia zarówno w sferze osobistej jak i zawodowej. Wiem też z własnego doświadczenia, że bazowanie tylko na tym co podpowiada umysł i logika nie jest wystarczające, a często wręcz sprzeczne z tym co czujemy.

Wyobraź sobie sytuację, że masz na rozmowie rekrutacyjnej kandydata, który teoretycznie ma wszystko to czego szukasz — odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i w sumie to nie ma się do czego przyczepić, ale głęboko w środku czujesz, że jednak coś tu nie gra. W tej sytuacji poszłabym za głosem intuicji i darowała sobie współpracę z taką osobą. Prędzej czy później wydarzy się coś takiego, co potwierdzi Twoje obawy z etapu rekrutacji. Poświęć chwilę i sprawdź, czy w Twoim przypadku miały miejsce podobne sytuacje, gdy umysł mówił jedno, a intuicja drugie i zobacz, jakie były konsekwencje niewsłuchania się w siebie.

 

 Trójkąt równowagi

Trójkąt jest figurą, która idealnie obrazuje trzy ważne obszary życia.


OBSZAR OSOBISTY

Tu znajdują się potrzeby, pragnienia, tożsamość i różne role, jakie pełnisz w swoim życiu. To miejsce, gdzie mieszczą się Twoje emocje i wartości. To intymna sfera, która jest tylko Twoja. Zapisz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Co jest dla mnie ważne?
  • Jakie różne role pełnię w swoim życiu? Kim jestem?
  • Na ile, w skali o 1 do 10 czuję spełnienie w każdej z ról?

 


OBSZAR PRYWATNY

Dotyczy on głównie relacji i zapraszam Cię do zapisania odpowiedzi na kolejne pytania:

  • Z kim buduję i chcę budować relacje? Pomyśl o rodzinie i przyjaciołach.
  • Jakie to są relacje?
  • Jakie własne potrzeby i pragnienia realizuję poprzez te relacje?
  • Co jest dla mnie istotne i o co chcę zadbać w tych relacjach?

 


OBSZAR ZAWODOWY

Zastanów się teraz jak wygląda moja praca?

  • Za co ją cenię?
  • Które potrzeby zaspokajam poprzez pracę?
  • Jaki rezultat chcę osiągnąć dzięki pracy?

 

 Zaniedbanie któregoś z tych trzech obszarów prowadzi do frustracji, podniesienia poziomu stresu, rozczarowania i niespełnienia.

 

Szkoła językowa działa tak, jak TY. Zatem jeśli na pierwszym miejscu postawisz swoich klientów i lektorów, a sam/-a wylądujesz na samym końcu, to niestety równowaga w trójkącie zostanie zaburzona, a Ty stracisz poczucie sensu tego, co robisz.

Drogi właścicielu/ droga właścicielko pamiętaj, że szkoła językowa to tylko część Twojego życia i w tym wszystkim chodzi o Ciebie.

 

Tutaj pobierz sketchnotkę z artykułu

 

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ! – konferencja Proud To Teach dla szkół językowych (15.04.2023)

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznaj Małgosię:
Właścicielka Akademii Językowej Freedom, trenerka, pasjonatka rozwoju osobistego
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i NKJO w Radomiu. Na bazie swojego 21-letniego doświadczenia w szkołach publicznych i prywatnych oraz podczas szkoleń rad pedagogicznych wie, jakie są cienie i blaski pracy zespołowej oraz co zrobić, by dobrze zarządzać.