National Geographic zawsze dostarczał ludziom niezwykle ciekawych informacji o świecie i nadal tak jest. Jeśli jednak jesteś nauczycielem, mam dla Ciebie zupełnie wyjątkową propozycję – stronę National Geographic Education stworzoną specjalnie z myślą o nas – nauczycielach.
Jedynym problemem, który może stanowić dla nas jakąś przeszkodę, jest język – strona prowadzona jest wyłącznie w języku angielskim. Ja osobiście, ucząc etyki, często korzystałam z materiałów w języku angielskim, wychodząc z założenia, że przecież moi uczniowie poznają ten język od pierwszej klasy szkoły podstawowej!
Dla anglistów język strony jest niewątpliwie dodatkową zaletą.
Strona przeznaczona jest dla nauczycieli wszystkich przedmiotów. Znajdziecie tutaj tematy z zakresu geografii, ale też biologii, nauk społecznych, filozofii, a nawet sztuki. Innymi słowy jest to kopalnia fenomenalnych informacji, ciekawych tematów, fantastycznych zdjęć i filmów.
Nic tylko czerpać garściami.
Jak się po niej w takim razie poruszać?
Po pierwsze odkryjmy w menu kategorię „Education”.
Moja ulubione zakładki to Classroom Resources i Resource Library
To miejsce, w którym odnajdziecie lekcje podzielone nie tylko ze względu na jednostki tematyczne, o których już wspominałam, ale również ze względu na wiek uczniów. Gdy już zdecydujecie, czy interesują Was zasoby z dziedziny geografii, religii, inżynierii, antropologii, a może sztuki, dodajecie wiek ucznia, a wówczas po prostu pojawiają się gotowe lekcje.
Co możecie odnaleźć w takiej lekcji? Oczywiście świetny tekst, a w nim wyróżnione słownictwo, które jest interaktywne – po kliknięciu pojawia się tłumaczenie w języku angielskim. Taki słownik angielsko-angielski w artykule. Ale to nie koniec, pod pięknie ilustrowanym tekstem odnajdziecie filmy, wywiady, mowy z TEDx, a nawet materiały do słuchania z transkryptem. Wszystko połączone z tematem artykułu. Od Was tylko zależy, które materiały wykorzystacie, a których nie.
Przykładowe tytuły to Great Pacific Garbage Patch, Globalisation, The Tropics in New York czy Travels of Odysseus – tematy aktualne albo po prostu interesujące z różnych dziedzin nauki, ale również dotyczące języka i sztuki. Jak sami widzicie, możecie wykorzystać te zasoby w różnych przedmiotach.
Jeśli chodzi o język angielski, znajdziecie tematy, jakie Wam się tylko zamarzą. Możecie je dopasować do potrzeb wynikających z wykorzystywanego podręcznika czy zainteresowań uczniów, a także aby wprowadzić coś aktualnego albo po prostu innego niż książka.
Świetna zakładka o nazwie Mapping – co to takiego
To jest dopiero miejsce! Wymarzone dla geografów, ale ja korzystałam z tworzonych tutaj map na angielskim i etyce. Macie trzy różne możliwości.
Po pierwsze – mapę interaktywną. Oznacza to tyle, że uczniowie mogą się nią posługiwać w komputerze, odnajdywać miejsca, ale też tworzyć trasy, odnośniki, po prostu cuda. Korzystałam z niej nie raz, ot chociażby przy tematach społecznych na angielskim. Na przykład na zajęciach, podczas których uczniowie tworzyli interaktywne karty pracy w aplikacji padlet.com, a potem gromadzili swoje zasoby do realizowanego tematu, w tym właśnie interaktywne mapy swoich podróży.
Po drugie – mapy z różnych rejonów świata, które możecie wydrukować w postaci kartek A4, by następnie uczniowie mogli je złożyć w całość, pokolorować lub zaznaczyć kontury lub miejsca, o których będą opowiadać. Świetna zabawa połączona z nauką – są to mapy wielkości mniej więcej stołu. To doskonały pomysł, żeby uczeń popracował z mapą różnych rejonów świata i odszukał potrzebne mu informacje lub je naniósł sam.
Po trzecie – są tutaj mapy „giganty” zajmujące nieomalże całą ścianę – również składają się z elementów A4, ale jest ich na przykład 60 albo nawet ponad 100 i faktycznie po złożeniu mają wielkie rozmiary – te mapy wymagają miejsca do ekspozycji, może to być na przykład ściana w klasie.
W jaki sposób korzystać z tych możliwości, wyjaśnia film w części MapMaker Kits 101, która odsyła Was na stronę https://www.nationalgeographic.org/maps/europe-mapmaker-kit/ lub na moim blogu https://schoolthemes.wordpress.com/2019/03/03/jak-zrobic-z-klasa-mapy/
Zakładka Student Experiences
Tutaj w dziale „Explorer Classroom” znajdują się zaproszenia na spotkania w czasie realnym z ciekawymi ludźmi z całego świata. Możecie się przenieść nawet do Tybetu. Ograniczeniem niestety mogą się okazać strefy czasowe. Może mimo wszystko warto. Sprawdźcie sami, może coś Was i Waszych uczniów zainteresuje, kto wie? Możecie takie spotkania wykorzystać na zajęcia dodatkowe, indywidualne, dla chętnych – takie zajęcia po godzinach albo na coraz bardziej popularną noc w szkole. Niektóre ze spotkań są w innych językach niż angielski, na przykład w języku hiszpańskim.
To już ostatnie miejsce, w które Was zaprowadzę w kategorii „Education”. Tutaj możecie odszukać najróżniejsze kursy on-line dla nauczycieli, możecie się na nie zapisać za darmo i naprawdę dużo się nauczyć. Jednym z nich jest kurs na National Geographic Certified Educator.
Każdy z kursów jest doskonale przygotowany i wymaga od Was dużego nakładu pracy, ale też przynosi dużą satysfakcję, nową wiedzę i doświadczenie zdobyte w towarzystwie nauczycieli z całego świata i wspomagających Was mentorów z USA. Kurs pozwoli Wam spojrzeć na nauczanie z zupełnie innej perspektywy i odświeżyć metody pracy. Z pewnością zakończycie go z głową pełną nowych pomysłów i nowym spojrzeniem na realizowanie tematów lekcyjnych.
Na koniec zajrzyjmy do kategorii „Impact”
Znajdziecie tutaj artykuły dotyczące ważkich problemów i projektów, które możecie poruszyć na lekcji. Artykuły mówią o projektach aktualnie prowadzonych na całym świecie. Dla przykładu – jednym z nich jest problem wykorzystywania słoni w turystyce i zrozumienie, co to tak naprawdę oznacza. Często materiały z tych projektów opatrzone są krótkimi, kilkuminutowymi filmami.
Wszystkie materiały, które znajdziecie na stronie National Geographic Education, bez dwóch zdań poszerzą horyzonty Waszych uczniów, rozwiną ich empatię i krytyczne myślenie o świecie. Tylko od Was zależy, w jaką podróż ich zabierzecie z tą fenomenalną stroną.
Autor: Ania Leszczyńska, National Geographic Certified Educator
Nauczycielka, trenerka, blogerka; uwielbia się rozwijać i kocha świat; wykorzystuje Skype na lekcjach; wieloletni nauczyciel leader na projektach międzynarodowych; Microsoft Fellow i National Geographic Certified Educator; ambasadorka Wiosny Edukacji; uczy w ZSO 8 w Gdyni należącej do Microsoft Showcase Schools