Chcielibyśmy poznać, kim jesteś?
Wirtualne (Genial.ne) wakacje 2020 z National Geographic

BLOG

Rok 2020 pozostanie w naszej pamięci już na zawsze. Zatrzymał wszystkich w domach, spowodował, że pomyśleliśmy o naszym życiu z zupełnie innej perspektywy.

A jeśli chodzi o nasze wakacyjne plany? Po prostu odłożyliśmy je na lepsze czasy.

Nie martwcie się jednak, ponieważ wciąż możemy podróżować i zwiedzać świat, korzystając z niesamowitych zasobów National Geographic.

 

Przygoda numer jeden

Jedną z niezwykłych podróży, jaką możecie odbyć jest „Out of Eden walk”, czyli droga, którą podąża Paul Salopek, dziennikarz ze Stanów Zjednoczonych, dwukrotny zdobywca nagrody Pulitzera. 

adres stronyhttps://www.nationalgeographic.org/projects/out-of-eden-walk/

Nie jest to zwyczajny spacer, bowiem Paul Salopek rozpoczął swoją dziennikarską wędrówkę, w styczniu 2013 roku, wyruszając z Etiopii. To był początek jego dziesięcioletniej podróży śladami pierwszych plemion, które wyruszyły z Aryki w epoce kamienia w poszukiwaniu nowych miejsc do życia. W dziennikarstwie taki długi reportaż nazywany jest po angielsku „slow journalism” i przyznać trzeba, że jest to termin idealnie pasujący do projektu Paula Salopeka. Możecie prześledzić tę niezwykłą trasę, oglądając mapy, filmy, wywiady i czytając dziennik. Paul Salopek zamierza przejść około 21 000 mil. (Przypomnę Wam, że 1 mila to 1,609344kilometra). Gdzie jest obecnie? W Indiach! Przeszedł około 7 tysięcy mil. Zresztą wejdźcie na stronę i sprawdźcie sami – strona jest uaktualniana niemalże codziennie.

Czytanie, a nawet przeglądanie zebranego materiału zajmie Wam o wiele więcej czasu niż jedne wakacje! Dlatego nie ma powodu do zmartwień. Wystarczy wygodnie usiąść w cieniu szumiących liści z mrożoną herbatą pod ręką i wyruszyć w tę niezwykłą podróż wraz z Paulem Salopekiem.

Przygoda numer dwa

To jednak nie wszystko. Przygotowałam dla Was i dla Waszych uczniów wirtualną zabawę z Genial.ly. Genial.ly „Holidays 2020” nadaje się dla uczniów z zaawansowaną znajomością języka angielskiego.

Tu wśród kolorowych zdjęć odnajdziecie wiele filmów i artykułów – oczywiście i ten Paula Salopeka również. Możecie też przemieszczać ruchome elementy, a nawet coś narysować. Poznacie świat przyrody, zwierzęta, rośliny, zjawiska przyrodnicze i elementy ochrony środowiska, ale też kilka faktów odnoszących się do dawnych cywilizacji lub współcześnie żyjących ludzi i niezwykłych plemion.

Na pierwszej stronie Genial.ly „Holidays 2020” została objaśniona nawigacja. Zapamiętajcie tę ikonkę – jest bardzo przydatna:

Mam nadzieję, że będziecie się świetnie bawić!

link do Genial.ly „Holidays 2020″:

https://view.genial.ly/5eef109faece9c0d7cf12d7f/interactive-content-holidays-2020

 

Notatka dla nauczyciela:

Jak można wykorzystać zasoby w szkole:

Paul Salopek „Out of Eden Walk”

 • Uczniowie mogą samodzielnie przyjrzeć się projektowi i wybrać jedno lub dwa miejsca, które ich zainteresowały, by przedstawić je kolegom i koleżankom z klasy. Dobrze by było, żeby prezentację połączyli z mapą.
 • Uczniowie w grupach mogą wymyślić swój projekt – opracować własną trasę, jej przebieg i cel oraz opowiedzieć o kilku miejscach ze swojej podróży klasie.

 

Genial.ly „Holidays 2020”

 • Podarować Genial.ly „Holidays 2020” uczniom na wakacje.
 • Zacząć rok szkolny od Genial.ly „Holidays 2020” i poprosić uczniów, żeby w grupach lub samodzielnie wybrali sobie dowolne elementy jako swoje wakacje i opowiedzieli o nich w klasie.
 • Poprosić uczniów, żeby przygotowali w grupach słownictwo do wybranej planszy i się nim podzielili. Następnie poprosić, aby w grupach ułożyli niezwykłą historię, która się wydarzyła w danym miejscu (planszy).
 • Uczniowie mogą wspólnie przygotować mapy myśli do plansz, korzystając z programu on-line na przykład miro.com.
 • Uczniowie mogą przygotować wywiad z osobą, która właśnie powróciła z planu filmowego.
 • Pozostawiam tu miejsce na jeszcze inne pomysły, z którymi się chętnie zapoznam, czytając Wasze komentarze.

Nawigacja w prezentacji Genial.ly wyjaśniona jest na pierwszej stronie. Ważna jest ikonka widoczna poniżej, po naciśnięciu której pokazują się wszystkie interaktywne elementy. Jest to istotne, ponieważ część z nich jest ukryta.

 

Czego nauczą się uczniowie:

 • Pracować z autentycznymi materiałami. takimi jak artykuły i filmy.
 • Poszukiwać informacji.
 • Pracować z mapą na języku angielskim.
 • Słuchać ze zrozumieniem.
 • Czytać ze zrozumieniem.
 • Tworzyć własne historie i projekty.
 • Pracować w grupie.
 • Prezentować swoje prace:
  • Indywidualnie,
  • w grupie.
 • Używać programów komputerowych w edukacji.

 

Życzę Wam świetnej zabawy, udanych zajęć, a także, a może przede wszystkim, doskonałych wakacji i zdrowia.

 

 

Autor: Ania Leszczyńska, National Geographic Certified Educator

Nauczycielka, trenerka, blogerka; uwielbia się rozwijać i kocha świat; wykorzystuje Skype na lekcjach; wieloletni nauczyciel leader na projektach międzynarodowych; Microsoft Fellow i National Geographic Certified Educator; ambasadorka Wiosny Edukacji; uczy w ZSO 8 w Gdyni należącej do Microsoft Showcase Schools.