Piękne zdjęcia to znak rozpoznawczy materiałów od National Geographic Learning. Przyzwyczailiśmy się już, że z każdej strony podręcznika spoglądają na nas starannie wybrane ilustracje, pełne życia i kolorów, zapraszające do odbycia podróży w najdalsze zakątki świata. Można byłoby sądzić, że zdjęć do wykorzystania podczas zajęć jest aż nadto, ale… przecież zawsze może być ich więcej! Dlatego stworzyliśmy Photobank National Geographic Learning, który może stać się nieodłącznym towarzyszem waszych zajęć.
Czym jest NGL Photobank?
Jest to zestaw 50 starannie wyselekcjonowanych zdjęć, które pojawiają się w podręcznikach naszego wydawnictwa. Otrzymały one nową formę poręcznych zdjęć, które można samodzielnie wydrukować i zalaminować, by zagwarantować im maksymalną wytrzymałość i długą trwałość. Zdjęcia przedstawiają zarówno ludzi, jak i zwierzęta, miejsca czy elementy przyrody. Łączą się ze sobą tematycznie, ale też wizualnie, umożliwiając lektorom i uczniom urozmaicanie zajęć, rozszerzenie ich oraz tworzenie własnych powiązań.
Dlaczego NGL Photobank to idealne uzupełnienie naszych podręczników?
Jednym z elementów naszej misji jest kształcenie uczniów, którzy doceniają piękno otaczającego ich świata, są wrażliwi na estetykę i ciekawi świata. Wspaniałe, realne zdjęcia nam to umożliwiają, dlatego ekspozycja na dodatkowe źródła zdjęć mogą stanowić niebanalną i stymulującą pomoc dydaktyczną, która sprowokuje uczniów do dyskusji, porównań czy poszukiwań szerszego kontekstu. W ten sposób uczniowie NGL uczą się zadawać pytania, pracować z ilustracjami oraz ich opisami, ale też szukać argumentów i myśleć krytycznie.
Photobank można wykorzystać jako zestaw zdjęć do losowania (np. w ramach rozgrzewki), ale znakomicie sprawdzi się także jako baza do dyskusji na określony temat.
- Wystarczy wybrać kilka zdjęć z danej kategorii (np. Emocje) i pokazać je uczniom, dostarczając pytań wspierających ich konwersację.
- Pojedyncze zdjęcie może za to doskonale uzupełnić tzw. Unit Opener, czyli zdjęcie na rozkładówce podręcznika, otwierające każdy rozdział. Uczniowie mogą porównywać dwa zdjęcia lub szukać pomiędzy nimi podobieństw, lub różnic.
- Zdjęcia wesprą też lektorów w projektowaniu ćwiczeń komunikacyjnych czy gramatycznych, mogą stanowić znakomitą bazę do prac projektowych czy zajęć konwersacyjnych.
Przykładowe aktywności do wykorzystania z NGL Photobankiem
1. Rozgrzewka: name 3
Przygotuj stosik ze zdjęciami z Photobanku oraz klepsydrę lub inny czasomierz. Uczniowie siadają w kole, pośrodku układamy stosik zdjęć obróconych obrazkiem do dołu. Uczniowie kolejno losują po jednym zdjęciu, a ich zadaniem jest wymienić trzy rzeczy, które widzą na obrazku, zanim upłynie czas na klepsydrze.
2. Komunikacja i gramatyka: storytelling
Podziel grupę uczniów na pary i przygotuj zestaw kart Photobank. Każda para losuje z banku trzy zdjęcia. Ich zadaniem jest stworzenie krótkiej historyjki na podstawie tych trzech ilustracji. Możesz narzucić konkretne struktury gramatyczne, na których Ci zależy lub pozwolić uczniom ćwiczyć swobodne wypowiedzi. Historyjkę uczniowie mogą zapisać lub nagrać w formie wideo, lub audio.
3. Projekt: photo of the month
Wspólnie z uczniami wybierzcie „zdjęcie miesiąca”. Poszukajcie dodatkowych informacji na temat treści na nim przedstawionych np. o tradycjach danego kraju, specyfice problemu, które zdjęcia przedstawia itd. Swoje wnioski i refleksje przedstawcie w formie plakatu, który może zawisnąć w klasie lub na szkolnym korytarzu.
4. Konwersacje: similar but different
Wybierz z Photobanku parę zdjęć, które przedstawiają ten sam temat z dwóch odmiennych perspektyw np. zdjęcie rowerzysty w centrum Londynu i zdjęcie człowieka naprawiającego zdezelowany motocykl w jednym z krajów afrykańskich. Zapisz na tablicy pytania skłaniające do refleksji i porównania dwóch ilustracji.
Zdjęcia National Geographic mają magiczną moc przyciągania uwagi i prowokowania do dyskusji. Wykorzystaj je podczas swoich zajęć językowych i ciesz się nieograniczonymi możliwościami poszerzania materiału i tworzenia szybkich gier językowych w duchu NGL!