Chcielibyśmy poznać, kim jesteś?
My Perspectives – licealny podręcznik do angielskiego godny polecenia

BLOG

Aż trudno uwierzyć, ale powoli kończy się rok szkolny i pora pomyśleć o podręcznikach na przyszły rok. Dzisiaj chciałabym się przyjrzeć podręcznikowi licealnemu Nowej Ery i National Geographic Learning – My Perspectives.

Na pierwszy rzut oka

Gdy biorę książkę do ręki, zawsze sprawdzam tak zwane pierwsze wrażenie – grafikę, układ, rozkład i to wszystko, co ma znaczenie dla przyjemności obcowania z podręcznikiem przez cały etap kształcenia. Następnie „badam temat” dalej. Jedną z rzeczy, na które zawsze zwracam uwagę, jest kwestia poziomów, które oferuje podręcznik. W tym przypadku poziomów jest 5. Poczynając od A2+/B1, a kończąc na C1. To bardzo ważne – mamy cały wachlarz możliwości.

Interesuje mnie zawsze układ zadań – tutaj mamy świetnie uporządkowane zadania rozwijające wszystkie umiejętności językowe, mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Do tego gramatykę i słownictwo do przećwiczenia w typie zadań maturalnych, zarówno przygotowujących do egzaminu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Zadania otwarte są skonstruowane w taki sposób, że uczeń krok po kroku nabywa umiejętność ich samodzielnego rozwiązywania.

Tym, co sobie cenię, są kartki z gramatyką wytłumaczoną w języku polskim. Wiem, że uczniowie czują się pewniej, gdy mają taką pomoc w podręczniku.

Kolejna rzecz to słownik. Tutaj jest po każdym dziale, a po nim zestaw zadań leksykalnych ćwiczących ponownie słownictwo oraz rozwiązywanie zadań typu maturalnego.

Dodatkowo w podręczniku jest mnóstwo doskonałych zdjęć, które mogą być świetną podstawą do dyskusji.

Do podręcznika przygotowany jest zeszyt ćwiczeń, stanowiący świetne uzupełnienie treści prezentowanych w podręczniku.

 

Tematyka

Przejdźmy do tematyki zawartej w podręczniku. Mamy tutaj nietuzinkowe teksty poruszające współczesne problemy w różnorakiej formie. Zamieszczone w książce teksty i ćwiczenia do słuchania kładą nacisk na rozwój nie tylko umiejętności językowych. Uczniowie, opanowując język angielski przy okazji rozwijają świadomość dotyczącą globalizacji, środowiska przyrodniczego, zmian społecznych zachodzących we współczesnym świecie oraz kosztów, jakie ponoszą ludzie i świat przyrody w wyniku szybkiego rozwoju cywilizacji.

Autorzy podręcznika postawili sobie za cel rozwijanie kompetencji XXI wieku, takich jak samodzielne poszukiwanie odpowiedzi na ważne pytania czy wykorzystanie różnych technologii, takich jak multimedia, aplikacje, zadania interaktywne w procesie uczenia się. W każdym dziale jest miejsce na dyskusję i kształcenie krytycznego myślenia. W tym celu przygotowane są szersze pytania problemowe.

Podręcznik My Perspectives umożliwia rozwój wszystkich kompetencji miękkich, które mieszczą się pod pojęciem Life Skills, a są nimi:

 • komunikacja i rozwój interpersonalny – zadania przygotowane są do pracy w grupie, w parach, jest wiele tekstów i zadań pisemnych służących komunikacji interpersonalnej,
 • podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, elastyczność w reakcjach językowych – przygotowane pytania i zadania (między innymi do TEDx) są tak skonstruowane, by uczeń poszukiwał rozwiązania nie wprost; rozwijana jest świadomość ciągłości i szybkości zmian we współczesnym świecie oraz umiejętność szybkiego dostosowywania się i ciągłego rozwoju personalnego,
 • myślenie krytyczne i kreatywne – znajdziecie tutaj gotowe zadania na Critical Thinking w każdym przerabianym dziale,
 • inteligencja emocjonalna – tematy poruszane w tekstach, podcastach i nagraniach TEDx rozwijają empatię uczniów i ich samoświadomość,
 • asertywność i kontrolowanie negatywnych emocji – związane z inteligencją emocjonalną rozwijane są dzięki poruszanym tematom, zadaniom i pytaniom problemowym oraz „spotkaniom” z mówcami TEDx.

 

Autentyczne materiały

Fantastyczną częścią My Perspectiveswystąpienia publiczne mówców TEDx. Co dwa działy mamy rewelacyjnie przygotowane zajęcia na bazie autentycznych materiałów TEDx dopasowane do współcześnie istotnych tematów. Każdy, kto kiedykolwiek oglądał TEDx, wie, o czym mówię!

Co najważniejsze, do każdego wystąpienia TEDx czekają na uczniów zadania rozwijające słownictwo, gramatykę, słuchanie i samodzielne myślenie.

Obudowa dydaktyczna

Niewątpliwym atutem książki jest obudowa dydaktyczna, w której skład wchodzą:

 • generator testów i sprawdzianów
  • możecie wykorzystać gotowe testy
  • możecie modyfikować zadania z bazy testów
  • możecie tworzyć własne testy, wykorzystując setki zadań, w tym typu maturalnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym
  • możecie dodawać stworzone przez siebie testy do bazy materiałów i korzystać z nich w dowolnej chwili
 • multibook, czyli oprogramowanie na tablicę interaktywną – to już teraz „must be”
 • gotowe zadania w takich aplikacjach, jak Learning Apps i Quizizz

 

Podsumowując

My Perspectives to podręcznik, po który warto sięgnąć. Będziecie z niego zadowoleni nie tylko Wy, ale i Wasi uczniowie.

 

Po więcej informacji, dodatkowe materiały, sample rozdziałów, flipbooki, zapraszamy TUTAJ
Oraz do grupy My Perspectives on teaching teens na FB!

 

UWAGA!

My Perspectives to również program przygotowań do matury 2023 w nowej formule.

Wydawnictwo Nowa Era krok po kroku łagodnie przeprowadzi Cię i Twoich uczniów przez ten proces. Najpierw wyposażymy Cię rzetelne informacje o zmianach, otrzymasz prezentację do pobrania i film z komentarzem eksperta, dzięki którym uporządkujesz swoją wiedzę na temat nowego egzaminu.

Dostaniesz też wsparcie w postaci szkoleń i webinarów oraz darmowe materiały, z którymi pracę w klasie zaczniesz od zaraz.

Zobacz więcej na www.nowaera.pl/mymaturaperspectives

 

 

Autor: Ania Leszczyńska, National Geographic Certified Educator

Nauczycielka, trenerka, blogerka; uwielbia się rozwijać i kocha świat; wykorzystuje Skype na lekcjach; wieloletni nauczyciel leader na projektach międzynarodowych; Microsoft Fellow i National Geographic Certified Educator; ambasadorka Wiosny Edukacji; uczy w ZSO 8 w Gdyni należącej do Microsoft Showcase Schools.