Chcielibyśmy poznać, kim jesteś?




Jak zadbać o rozwój zawodowy lektora?

BLOG

Ciągły rozwój lektora jest niezwykle ważny, gdyż pozwala mu czerpać satysfakcję z pracy oraz chroni go przed wypaleniem zawodowym. Niezbędna jest jednak refleksja lektora nad jego dotychczasowym warsztatem, a następnie staranne zaplanowanie dalszego rozwoju. Wy jako metodycy oraz właściciele szkół powinniście być strażnikami tego procesu − nie tylko dla korzyści Waszych lektorów, ale również swojej własnej.

Co więc możecie zrobić w tej kwestii dla swoich lektorów?

Po pierwsze: stworzyć warunki, które sprzyjają uczeniu się i doskonaleniu. Praca w szkole, która ceni rozwój zawodowy i dba o swoich lektorów w tym zakresie, jest ogromnie satysfakcjonująca. Ośmielę się stwierdzić, że lektorzy są ambitni i zawsze szukają nowych rozwiązań. Jeśli im ten proces ułatwicie i sprawicie, że będzie przyjemnością, to najtrudniejsze już za Wami.

A jeśli nie wiecie do końca, jak to zrobić, czytajcie dalej. Oto 6 punków, które mogą Wam w tym pomóc:

#1 Plan na rozwój

Na ile to możliwe, zaplanujcie starannie rozwój swoich lektorów już na początku roku. Ogromnie ważne jest to, aby uwzględnić w tym planie również zdanie samych zainteresowanych. Doskonale rozumiem, że jesteście bardzo zajęci i większość z Was ma dziesiątki lektorów, ale nawet 15-minutowa rozmowa, podczas której wspólnie ustalicie cele oraz ścieżkę rozwoju, może być świetnym punktem wyjścia.

#2 Przydatne szkolenia

Upewnijcie się, że szkolenia organizowane w Waszej szkole są naprawdę przydatne, co możecie zrobić na przykład poprzez badanie potrzeb Waszych lektorów lub obserwację ich zajęć. Nie ma nic gorszego dla zapracowanego lektora niż siedzenie przez kilka godzin na szkoleniu, którego się tak naprawdę nie potrzebuje.

#3 Hospitacje z konstruktywnym feedbackiem

Feedback, który nic nie mówi, nie jest feedbackiem. Pytania, na które lektor szuka odpowiedzi po hospitacjach, to zwykle: jakie są moje mocne strony? nad czym muszę jeszcze popracować? w jaki sposób mogę to zrobić?

#4 Dobra atmosfera w pracy – bardziej doświadczeni lektorzy służą pomocą

Jak stworzyć dobrą atmosferę i co to w ogóle znaczy? Odpowiedzi jest chyba tyle, ile szkół językowych, ale mają one jeden wspólny mianownik – wspierających się lektorów. Niech ci bardziej doświadczeni chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i oferują pomoc tym, którzy dopiero zaczynają lub mają jakieś słabsze strony.

#5 Zapewnienie interesujących materiałów na lekcje oraz ciekawych podręczników

Praca z trudnym, niedopasowanym do kursu lub przestarzałym podręcznikiem jest frustrująca. Upewnijcie się, że wszystkie Wasze podręczniki są dobrze dobrane, ciekawe i motywują do dalszego odkrywania tego, co jeszcze można z nimi zrobić.

Świetnym przykładem są podręczniki National Geographic Learning – bardzo na czasie i po brzegi wypchane fantastycznymi ćwiczeniami, ciekawymi artykułami i pięknymi zdjęciami.

#6 Rozwojowa biblioteczka

Wasza szkolna biblioteczka na pewno ugina się pod ciężarem książek z materiałami do kopiowania na zajęcia. Ale czy są w niej również pozycje wymagające refleksji nad swoją pracą oraz nauczaniem? Poradniki metodyczne, zwłaszcza te napisane przez najlepszych ekspertów w naszej branży, powinny być nieodłączną częścią zbiorów książkowych w Waszych szkołach.

Jeśli dotrwaliście do tego momentu, to świetnie, bo najcięższa praca już za Wami. Teraz chciałabym skupić się na tym, jak sami lektorzy w Waszej szkole nawzajem mogą wpływać na swój rozwój oraz co każdy z osobna może zrobić we własnym zakresie.

 

Jak lektorzy mogą uczyć się od siebie?

 

#1 Koleżeńskie obserwacje

Fantastyczny sposób na inspirowanie się nawzajem. Z każdej zaobserwowanej godziny lekcji u znajomego lektora wychodzi się z garścią pomysłów na swoje zajęcia. Takie koleżeńskie obserwacje wpływają dobrze nie tylko na lektora, który obserwuje, ale również na tego obserwowanego, ponieważ zmusza go to do głębszej refleksji nad lekcją, którą właśnie przeprowadził.

#2 Lektorska burza mózgów

Luźne, nieformalne spotkania lektorów, które mają na celu wygenerowanie dużej ilości pomysłów na lekcje. Taką burzę mózgów można również wykorzystać, aby przedyskutować różne problemy metodyczne, które często pojawiają się na zajęciach − i oczywiście wspólnie je rozwiązać. Każde spotkanie może zawierać motyw przewodni, np. pomysły na czasy przeszłe, motywowanie kursantów do nauki, lub mieć bardziej ogólny charakter. Uczenie się od siebie jest nie tylko efektywne, ale przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.

#3 Krótkie szkolenia w gronie lektorów

Każdy lektor wybiera ze swojego warsztatu coś, w czym jest naprawdę dobry, i przekazuje to innym lektorom w formie krótkiego szkolenia.

#4 Pokój nauczycielski

Serce każdej szkoły. Nie ma lepszego, bardziej organicznego miejsca na rozwój zawodowy niż pokój nauczycielski. Zadbajcie tylko o to, żeby był miejscem sprzyjającym rozmowom, a nie takim, z którego się ucieka. A lektorzy już poradzą sobie z całą resztą.

 

Co lektor może zrobić sam?

 

#1 Refleksja nad swoimi zajęciami

Jedno z najbardziej skutecznych narzędzi rozwojowych lektora. Bardzo łatwe do wykonania, ale wymagające dogłębnego przemyślenia swojej lekcji. Tutaj znajdziecie arkusz z pytaniami, które pomogą lektorom w takiej autorefleksji.

#2 Webinary

W internecie jest mnóstwo darmowych webinarów dla nauczycieli i lektorów. Nierzadko są one prowadzone przez najlepszych ekspertów w nauczaniu. Przykładem może być chociażby seria webinarów prowadzona przez National Geographic Learning.

#3 Lektura magazynów dla nauczycieli

Na rynku istnieje kilka bardzo ciekawych pozycji dla nauczycieli i lektorów. Niektóre z nich są płatne lub wymagają wykupienia prenumeraty, ale bywają również takie, które są dostępne zupełnie za darmo.

#4 Śledzenie blogów edukacyjnych

Blogi prowadzone przez nauczycieli, lektorów czy metodyków to wspaniałe źródło inspiracji na lekcje, porad dotyczących metodyki oraz rozwoju. Ciekawą opcją są również blogi prowadzone przez wydawnictwa − zwykle można znaleźć tam dodatkowe pomysły na wykorzystanie ich podręczników. Na przykład na blogu National Geographic Learning Polska regularnie pojawiają się ciekawe wpisy dotyczące metodyki, a także pomysły na lekcje.

#5 Grupy tematyczne na Facebooku

Ten najpopularniejszy portal społecznościowy aż pęka w szwach od liczby grup stworzonych dla nauczycieli i przez nich prowadzonych. Jest to nie tylko kopalnia wiedzy, ale również miejsce ciekawych, rozwojowych rozmów z innymi inspirującymi nauczycielami.

#6 Praca nad kreatywnością

Kreatywność to umiejętność, której nie tylko powinniśmy uczyć kursantów, lecz także sami zadbać o jej rozwój u siebie jako lektorów. Najprostszym sposobem na pracę nad kreatywnością w zawodzie nauczyciela jest generowanie pomysłów na lekcje − na przykład przy pomocy pięknych zdjęć, które są częścią podręczników National Geographic Learning.

 

Pamiętajcie, że rozwój Waszych lektorów jest ważny nie tylko dla nich samych, ale również dla Was, ponieważ kompetencje i zadowolenie lektora odbija się bezpośrednio na kursantach. Dobry lektor = zadowolony kursant = kolejny kursant.

Koniecznie pobierz Arkusz do refleksji i użyj go po zajęciach. 

 

Sylwia Clayton

www.sylwiaclayton.com

www.facebook.com/sylwiaclaytonblog