Chcielibyśmy poznać, kim jesteś?
Świąteczna praktyka wdzięczności dla lektorów

BLOG

O tym, dlaczego warto czasem się zatrzymać i w jaki sposób lektor/-ka może praktykować swoją wdzięczność i czuć się dzięki temu szczęście oraz za co jest wdzięczny #TeamNGL, opowiada Ola Marchwian, Metodyczka National Geographic Learning Polska

Biegniemy coraz szybciej

Życie lektora i nauczyciela nie jest proste. Przygotowanie zajęć, dodatkowych materiałów, research, uczestnictwo w szkoleniach i webinarach, ciągły pośpiech i bieg z zajęć na zajęcia — wszystko to nie sprzyja byciu SLOW, dostrzeganiu codziennych radości. Łatwo jest zatracić się w codzienności, szczególnie w tak napiętym miesiącu, jakim jest grudzień. Dlatego tuż przed świętami, a może i w przerwie świątecznej, zachęcam Cię do zatrzymania się na moment. Przygotuj sobie kubek pysznego świątecznego napoju i poświęć chwilę na praktykę wdzięczności.

Potęga uważności

Zatrzymanie się i spojrzenie do swojego wnętrza pozwala zmienić perspektywę. Inaczej spojrzeć na to, co przytrafiło nam się w dobiegającym właśnie końca roku, ułożyć swoje myśli i strategie, docenić zasoby, które pozwalają nam być tu, gdzie właśnie jesteśmy. Taki krok wstecz pozwoli Ci wyjść z energii deficytu (kto z nas nie ma dość po grudniu?) i szukać nowej energii, która da Ci moc na nowe początki. Praktykowanie wdzięczności pozwala też budować wewnętrzną energię, która wkrótce będzie dostrzegalna także na zewnątrz.

Jak lektor może praktykować wdzięczność

Na wiele sposobów! Usiądź wygodnie i zamknij oczy – nieważne czy zrobisz to podczas porannej kawy, zanim rzucisz się w wir wycinania i laminowania czy w tramwaju w drodze na zajęcia, czy też już w łóżku, tuż przed zaśnięciem. Każda pora będzie dobra, jeśli tylko odpowiada ona Tobie. Zastanów się, co dobrego przytrafiło Ci się ostatnio. Może udało Ci się przygotować świetne zajęcia, które pomogły Twoim uczniom zrozumieć czas Present Perfect? Może Twój nieśmiały uczeń przełamał się i zabrał głos podczas dyskusji? A może koleżanka podziękowała za pomoc w przygotowaniu warsztatów świątecznych? Sukces na koncie? Miły dzień? Koniecznie zapisz te drobne wydarzenia i emocje, które im towarzyszyły. Możesz zapisać je na paskach papieru i włożyć do słoika. To będzie Twój „słoik wdzięczności”. Gdy przyjdzie gorszy czas (a statystycznie wydarzy się to już w lutym-marcu), Twój słoik podniesie Cię na duchu i przypomni Ci, dlaczego uwielbiasz swoją pracę i że kryzys jest zawsze tylko krótką chwilą pośród wielu momentów szczęścia.

Za co jest wdzięczny #TeamNGL Polska?

Mamy sporo powodów do wdzięczności! Każdego dnia doceniamy WAS i to, że chcecie być częścią naszej NGL-owej rodziny. Cieszymy się z każdego doskonałego materiału, którym możemy się z wami podzielić, czy to artykułu, scenariusza lekcji czy webinaru.

Czujemy wdzięczność za każdy miły komentarz i za to, jak dobrze mówicie o nas na zewnątrz. Doceniamy to, że z dumą nazywacie się “Proud Users” i wybraliście właśnie nas jako towarzyszy swojej edukacyjnej drogi.

Dziękujemy też za każde słowo konstruktywnej krytyki, która pozwala nam się rozwijać i stawać lepszymi każdego dnia – dla was! I na koniec, jesteśmy wdzięczni za nas, czyli każdą osobę pracującą na nasz wspólny sukces. To, że możemy na siebie liczyć, stanowi największą kartkę w naszym słoiku wdzięczności!

Wesołych Świąt!